Dünya Mirası Listesi

Afrodisias’a gönül vermiş herkesin emeğinin karşılığı olan bir haberi sizlerle paylaşmaktan sevinç ve gurur duyuyoruz:  Afrodisias artık UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

Polonya’nın Krakow şehrinde 03-12 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi toplantısında, Afrodisias Arkeolojik Alanı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi.

Geyre Vakfı olarak 2010’dan itibaren Afrodisias’ın UNESCO Kültür Miras’ı listesinde yerini alabilmesi için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğu altında Kültür Bakanlığımızın yoğun olarak yürüttüğü çalışmalara destek olduk. 2010 yılından itibaren listeye aday olabilmenin ön koşullarından biri olan “Alan Yönetimi Planını”nın hazırlatılması, Kültür Bakanlığı onayından sonra İngilizceye çevrilmesi ve böylece Unesco başvuru dosyasının önemli kalemlerinden birini oluşturan önemli çalışmalar yaptık. Eylül 2016’da ICOMOS uzmanları Afrodisias’ta teknik incelemeler yapmak için ülkemize geldi; bu süreçte Prof. R.R.R. Smith başkanlığındaki kazı ekibiyle birlikte Bakanlık yetkililerine destek olarak, inceleme programına katkı sağladık.

1987’den beri bir parçası olduğumuz bu kültür yolculuğunda emeklerimizin karşılığını bu şekilde almış olmaktan dolayı mutluyuz.

Afrodisias’ı birlikte daha iyi yerlere taşımak dileğiyle.

http://unesco.org.tr/dokumanlar/duyurular/aphrodisias.pdf

http://basin.kulturturizm.gov.tr/TR,183338/afrodisyas-dunya-miras-listesinde.html